close
تبلیغات در اینترنت
::: خورسند ام :::: کنکور - موفقیت ::: - 37

مشاوره رایگان

جهت مشاوره رایگان و پاسخ به پرسش ها ، سوالات خودتان را به ایمیل khorsandm.ir@gmail.com بفرستید. و یا در بخش نظرات سایت سوالات خودتان را بپرسید

توجه : به منظور تسریع در پاسخ گویی ، تعداد مشاوران اضافه شد.

روش جدید : ربات تلگرام https://t.me/khorsandm_bot

از نظر اسلام کدام علم و دانش نور است؟

دسته بندی:
1228 بازدید

با توجه به این‌که این پرسش، ناظر به روایتی است که می‌فرماید: «الْعِلْمُ‏ نُورٌ یَقْذِفُهُ اللَّهُ فِی قَلْبِ مَنْ یَشَاء»؛[1] علم، نوری است که خدا آن‌را در دل هرکس می‌­‌خواهد می‌‌­اندازد، روایتی مشابه وجود دارد که احتمالاً پاسخ‌گوی این پرسش باشد:
هنگامی که آیۀ: «فَمَنْ یُرِدِ اللَّهُ أَنْ یَهْدِیَهُ یَشْرَحْ صَدْرَهُ لِلْإِسْلام‏ ...»[2] نازل شد، یاران پیامبر(ص) از ایشان در مورد این آیه و «شرح صدر» توضیح خواستند. ایشان در پاسخ مشابه همان عبارت روایت قبلی را بیان فرمودند: «نُورٌ یَقْذِفُهُ‏ اللَّهُ فِی قَلْبِ الْمُؤْمِنِ ...» شرح صدر، نوری است که خدا آن‌را در قلب مؤمن انداخته و سینۀ او را گشاده می­‌کند. مجدداً از آن‌حضرت پرسیده شد که آیا نشانه‌­ای برای این هدیۀ پروردگار وجود دارد، تا قابل شناسایی باشد؟! ایشان فرمودند: بلی! روی آوردن به خانۀ جاودانی و کنده شدن از خانۀ فریب دهنده دنیا و آمادگی برای مرگ قبل از آمدنش![3]
با توجه به این روایت، شاید بتوان گفت که این علم و دانش مترادف با همان شرح صدری است که آثار آن در روایت فوق بیان شده و بر این اساس، علم و دانشی نور است که توجه انسان به جهان آخرت را بیشتر نموده و پای­‌بندی او به دنیا را کمتر کند.

 

[1]. مصباح الشریعة، ص 16، مؤسسة الأعلمی للمطبوعات، بیروت، 1400 ق.
[2]. انعام، 125. «هر کس را که خدا خواهد که هدایت کند، دلش را براى اسلام مى‌‏گشاید...».
[3]. مجلسی، محمد باقر، بحار الأنوار، ج 65، ص 236، دار إحیاء التراث العربی، بیروت، 1403 ق.

 

آموختن دانش و فن‌آوری برای دنیا و آخرت ما چه منفعتی دارد؟

دسته بندی:
1162 بازدید

دین اسلام، فراگیری علم و دانش را عاملی برای رشد، پویایی و تعالی جامعه برشمرده است. از پیامبر اسلام(ص) نقل شده است: علم و دانش را جست‌‌وجو...

 

ادامه مطلب

سه ترمی شدن سال تحصیلی دانشگاه‌ آزاد

دسته بندی:
1202 بازدید

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر حمید میرزاده در حاشیه انعقاد تفاهمنامه همکاری علمی، پژوهشی و آموزشی میان دانشگاه آزاد و دانشگاه صنعتی امیرکبیر، با بیان این که دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مادر دانشگاه‌های صنعتی کشور به شمار می‌رود، اظهار داشت: امیدوارم این تفاهمنامه بنای فعالیت‌های مشترک علمی میان این دو دانشگاه در آینده باشد.

وی افزود: معتقدم هر دو دانشگاه با توجه به برخورداری از امکانات و پتانسیل علمی، می‌توانند تاثیر عمیقی در توسعه کشور به ویژه در حوزه پژوهش و فناوری داشته باشند.

وی با اشاره به نامگذاری سال ۹۳ به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی از سوی مقام معظم رهبری، اظهار داشت: این نامگذاری ایجاب می‌کند تا همکاری گسترده تری میان دانشگاه‌ها شکل بگیرد، چرا که استفاده‌ی دانشگاه‌ها از امکانات و نیروی انسانی متخصص یکدیگر قطعا در توسعه اقتصادی کشور موثر است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در حال تدوین یک طرح اختیاری هستیم تا دانشجویان بتوانند، در سه ترم تحصیلی در طول سال، دوره کارشناسی را حداکثر سه ساله تمام کنند.

وی افزود: در حال حاضر به دلیل تعطیلی‌های زیادی که وجود دارد، دانشگاه‌ها کمتر از شش ماه در سال فعال هستند و این به ضرر کشور است. دکتر میرزاده همچنین گفت: دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی دارد تا از پرو‍ژه‌های بخش صنعت دانشگاه امیرکبیر پشتیبانی کند.

امتحانات شفاهی بار دیگر در مدارس احیا می‌شود

دسته بندی:
1195 بازدید

عبدالرسول عمادی در گفت وگو با مهر افزود: وزیر آموزش و پرورش معتقد به تنوع در نظام‌های ارزشیابی و شیوه های ارزشیابی پیشرفت تحصیلی است، از همین رو مرکز سنجش در سال ۹۳ درصدد ایجاد تنوع در مدارس است. احیای امتحانات شفاهی که در گذشته نیز در مدارس وجود داشت، از جمله برنامه‌های ما برای تنوع در نظام ارزشیابی است که با همکاری معاونت‌های ابتدایی و متوسطه آموزش و پرورش درصدد اجرای آن هستیم.

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌های سال ۹۳، پررنگ‌تر کردن نقش آموزش و پرورش در سنجش دانشجوست، به این معنا که باید برنامه‌ریزی برای برگزاری امتحانات نهایی در همه پایه‌های دوره متوسطه دوم از امسال انجام شود.

هم اکنون امتحانات پایه سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی به صورت نهایی برگزار می‌شود، اما درصدد هستیم تا پنج سال آینده و بعد از برداشتن دوره پیش دانشگاهی، امتحان همه پایه‌های دوره متوسطه دوم به صورت نهایی برگزار شود و نمرات دانش آموزان به عنوان سابقه تحصیلی در اختیار سازمان سنجش قرار گیرد.

برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

نرم افزار گوشی دروس کنکور ( سری اول )

دسته بندی:
1247 بازدید

سلام

اولین سری نرم افزار دروس ، مخصوص گوشی موبایل با فرمت جاوا رو میتونید از سایت شهید - داستان - کنکور و... دانلود کنید.

 

برو ادامه مطلب

ادامه مطلب

آموزش افزایش درصد و تراز دروس


پاسخگویی به سوالات


سوالات خودتان را از ما بپرسید . ما رایگان و کامل به آن ها پاسخ می دهیم

سوالات خود را از 2 طریق می توانید بیان کنید :

1- بخش نظرات تمام پست های سایت
2- ایمیل khorsandm.ir@gmail.com