close
تبلیغات در اینترنت
روش درس خواندن در ماه رمضان

مشاوره رایگان

جهت مشاوره رایگان و پاسخ به پرسش ها ، سوالات خودتان را به ایمیل khorsandm.ir@gmail.com بفرستید. و یا در بخش نظرات سایت سوالات خودتان را بپرسید

توجه : به منظور تسریع در پاسخ گویی ، تعداد مشاوران اضافه شد.

روش جدید : ربات تلگرام https://t.me/khorsandm_bot

روش درس خواندن در ماه رمضان

11750 بازدید

اگرچه ماه مبارک رمضان فرصت مغتنمی است که در آن زندگی انسان، صورتی برنامه*ریزی شده پیدا می*‏کند و در قالب برنامه*ه‏ای الهی، انسان می*‏*آموزد و تمرین می*‏کند که چگونه باید براساس برنامه‏*ریزی و نظم، زندگی کند؛ امّا غالباً به جای آموختن از این یک‏*ماه و استفاده در یازده*ماه دیگر، این یک‏*ماه نیز مانند سایر ماه‏*ها بدون برنامه و استفاده سپری می*شود.

به‏ هر حال، سال 1393، یکی از سال*هایی است است که ماه مبارک رمضان تماماً در تابستان واقع شده و از قضا این ایّام مقارن با زمانی است بسیاری از داوطلبان ، کنکور سراسری 1393 را داده اند . و برخی از آن ها میخواهند برای کنکور 1394 درس بخوانند و بسیاری از دانش آموزانی که سال 1394 کنکور دارند ، پس از اینکه از درجه سختی کنکور 93 آگاه شده اند ، قصد مطالعه دارند.. بنابراین ضروری است با پاسخ به این پرسش که «در ماه رمضان چگونه درس بخوانیم؟»، دغدغه‏*هایی از داوطلبان کوشا را برطرف کنیم.

 

به ادامه مطلب بروید۱ – اُفت طبیعی است. اگرچه می*‏توان به گونه*‏ای برنامه‏*ریزی کرد که میزان و کیفیّت ساعات مطالعاتی کاهش پیدا نکند؛ امّا واقعیّت این است که اغلب داوطلبان به دلیل مواجهه با برنامه‏*های غیر*متغیّری نظیر کلاس و مدرسه، با کاهش ساعات مطالعاتی و بعضاً با کاهش کیفیت مطالعاتی روبه*رو هستند. باید بدانید ضمن آنکه این وضعیّت تقریباً همگانی و فراگیر است، قابل جبران و اصلاح نیز هست.

۲ – توقّف ممنوع. بزرگ‏*ترین اشتباه را کسانی مرتکب می*‏شوند که با نگرانی از کاهش ساعات و یا کیفیت مطالعه، فعالیت درسی خود را متوقف می*‏کنند. این گروه باید بدانند که قطع فعالیت، علاوه بر مختل کردن روند آماده*سازی آن‏*ها، شروع مجدد فعالیت درسی را با کندی روبه ‏رو می*‏سازد.

۳ – قدر فرصت را بدان. ماه رمضان سال ۱۳۹3 در روزهایی قرار گرفته که تقریباً طولانی‏*ترین روزهای سال هستند و شب‏*ها نیز تقریباً کوتاه‏*ترین زمان‏*ها را به خود اختصاص می*‏دهند. برنامه*‏ریزی صحیح کمک می*‏کند تا با اندکی جا‏به‏ جایی در زمان‏*های آزاد، فرصت مطلوبی برای فعالیت درسی در اختیار قرار بگیرد.

۴ – به انجام وظیفه فکر کن. شایع‏*ترین عامل کم شدن ساعت و کیفیت مطالعه در ماه مبارک رمضان، تلویزیون و پخش سریال‏*های چندگانه‏*ی آن است. البته اگرچه ظاهراً تلویزیون را عامل افت قلمداد کردیم، ولی باید صراحتاً اعتراف کنیم که عامل این افت، بی‏ برنامگی و بی‏ توجهی داوطلب نسبت به شرایطی است که در آن قرار دارد. واقعیت آن است که تلویزیون یک ابزار است و متولیان این وسیله خود را موظف به پرکردن اوقات روزه*دارانی می*‏دانند که پس از افطار، کاری جز نشستن در مقابل جعبه*‏ی جادو و چشم دوختن به آن ندارند. پس تهیه*کنندگان و سازندگان برنامه‏*ها مشغول عمل کردن به وظیفه‏*ای هستند که برای خویش قائل به انجام آن هستند.

حال باید از داوطلب آزمون سراسری پرسید: وظیفه‏*ی تو چیست؟ آیا تو هم باید مقابل تلویزیون بنشینی و به صفحه*ی آن چشم بدوزی یا وظیفه‏*ی دیگری را به‏ عهده داری که اگر آن را انجام ندهی، بدون شک کوتاهی کرده‏*ای؟ بله، درست است؛ داوطلب جدی آزمون سراسری ترجیح می*‏دهد تا وظیفه‏*ی اصلی*اش را انجام دهد و تماشای سریال‏*ها و مجموعه‏*های ماه رمضانی تلویزیون را به وقت مناسب‏تری موکول کند.

۵ – ابر و باد و... چه می*‏کنند؟ نوبت‏*های غذایی ماه مبارک رمضان و فاصله‏*ی نسبتاً طولانی سحر تا افطار گروهی از داوطلبان روزه‏*گیر را در ساعات بعدازظهر با مشکل افت قند خون و بعضاً بی*حالی مواجه می*‏سازد. گرمای مردادماه نیز*گاه این شرایط را تشدید می*‏کند. در این شرایط برخی گمان می*‏کنند که ابر و باد و مه و خورشید و فلک دست به دست هم داده‏*اند تا ما نتوانیم کار درسی و مطالعاتی خود را به انجام برسانیم و خوب طبیعی است که ادامه‏*ی این شرایط یعنی فاصله گرفتن از سایرین. پس چاره چیست؟ یا باید قید درس و کنکور را بزنیم و یا قید روزه و ماه رمضان را.

به این گروه از داوطلبان باید گفت: اگر شرایط جدیدی پیش آمده است، درایت و هوشمندی حکم می*‏کند که ما بهترین موقعیت‏*ها را در شرایط جدید برای خویش بیابیم و براساس این موقعیت‏*ها، وظایفمان را پیش ببریم. رفتار هوشمندانه اقتضا می*‏کند که ساعات مطالعاتی خود را اندکی تغییر دهید و آن‏گاه ببینید که نه تنها ساعات مطالعاتی شما کاهش پیدا نخواهد کرد، بلکه در کنار ثبات میزان مطالعه می*‏توان از کیفیت خوبی نیز بهره*‏مند شد.

پیشنهاد ما این است که بعد از افطار و پس از استراحتی کوتاه، کار درسی را آغاز کنید و با استفاده از یک برنامه‏*ریزی منظم و حساب‏ شده، آن را تا نزدیکی‏*های ساعت ۱۱ روز بعد ادامه دهید و پس از آن بخوابید.

دوستانی که از کلاس و مدرسه استفاده می*‏کنند، پس از افطار تا حدود ساعت ۷ صبح مطالعه‏*ی شخصی و تکالیف مدرسه و کلاس را انجام می*‏دهند و پس از آن هم تا حدود ظهر در کلاس‏*های خود حاضر می*‏شوند. این جا به جایی ساعتی به شما کمک می*‏کند تا میزان مطالعه‏*ی خود را در حد انتظار نگاه داشته و نیز مطالعه‏*ی با کیفیتی را تجربه کنید.

 

پيشنهادات زير مي‌تواند  درس خواندن شما در ماه مبارک رمضان کمک کند:

1) درس خواندن را به ساعات اوليه‌ي صبح موکول کنيد؛ زيرا در ابتداي روز هنوز گرسنگي به شما غلبه نکرده است. مثلاً پس از سحر بيدار بمانيد و درس بخوانيد.

2) هنگامي که گرسنه هستيد و حوصله‌ي مطالعه نداريد مقداري استراحت کنيد و سپس به سراغ فلش‌کارت‌ها يا خلاصه‌هاي‌تان برويد و نگاهي اجمالي به آن‌ها بيندازيد.

3) برنامه‌ريزي را فراموش نکنيد. قبل از شروع مطالعه براي خودتان مشخص کنيد که قرار است در روزي که پيش رو داريد کدام مباحث را مطالعه کنيد. اگر هنگام صبح موفق به اتمام آن‌ها نشديد خود را ملزم کنيد که پس از افطار از ديدن برخي سريال‌هاي تلويزيوني خودداري کرده و به جايش برنامه‌ي خود را تمام کنيد.

4) تست زدن، انرژي زيادي از شما نمي‌گيرد. مي‌توانيد با مطالعه‌ي درسنامه‌ي کوتاه که در ابتداي هر درس در کتاب آبي درج شده است مطالعه‌ي تستي خوبي داشته باشيد.

5) آيات قرآن کريم حافظه‌ي شما را تقويت مي‌کند؛ بنابراين بهتر است در روز چند آيه از قرآن بخوانيد و به خداوند توکل کنيد.

6) در طول روز سعي کنيد خيلي از منزل خارج نشويد؛ زيرا گرماي هوا انرژي شما را مي‌کاهد.

7) به فکر رقابت باشيد و تصور کنيد در لحظه‌اي که شما به دلايل مختلف از مطالعه دست کشيديد دانش‌آموزان بسياري هستند که با وجود شرايط مشابه با شما سختي‌ها را تحمل کرده و با جديت مطالعه مي‌کنند. روحيه‌ي رقابت سطح انرژي را در شما بالا مي‌برد.

باورهای غلط داوطلبان کنکور در ماه مبارک رمضان

حتما این جمله ها را زیاد شنیده اید...

من بعد از افطار، سست می*شم. آخه می*دونید، من سحری نمی*خورم و موقع افطار که می*شه، می*خوام سفره را ببلعم.

فقط موقع سحری معمولاً بلند می*شم، حسابی آب می*خورم تا در طول روز تشنه نشم. اما ظهر که می*شه، تشنگی خیلی بهم فشار می*آورد.

قرار بود درس*های پایه را مرور کنم. اینطوری خیلی کاهش ساعات مطالعاتی دارم. از طرف دیگه هم، هر سال خدا به من لطف داشته و روزه*هایم را گرفتم. الآن فقط نگران درس*هایم هستم.

۱- باور غلط: در ماه رمضان معمولاً ساعت مطالعه داوطلبان کاهش می*یابد.

شما وقت برای خوردن ناهار و شام نمی*گذارید. چنانچه از برنامهٔ غذایی مناسبی در طول ماه مبارک بهره بگیرید، اتفاقاً می*توانید بر ساعت مطالعهٔ خود بیافزایید، چرا که می*گویند، اندرون از طعام خالی دار تا در آن نور علم و معرفت بینی. پس بهتر است بعد از سحری نخوابید و درس بخوانید و یک ساعت بعد از افطار، درس خواندن خود را مجدداً شروع کنید. برای بسیاری از دانش*آموزان زرنگ، ماه رمضان، ماه نزدیک شدن به خدا و ماه نزدیک شدن به رشته و دانشگاه مطلوب است.

۲- باور غلط: خوردن قند و چیزهای شیرین در سحری نمی*گذارد که گرسنه شویم.

اتفاقاً چون مواد شیرین، قند خون را بالا می*برند، ترشح انسولین را تحریک می*کنند و در نتیجه، قند خون به سرعت پایین می*افتد. آن وقت شما می*مانید و یک شکم که قرار است تا ۱۲ ساعت قار و قور کند. با خوردن کربو*هیدارت*های مرکب و اصطلاحاً دیر هضم، مثل حلیم بدون شکر و نان سبوس*دار، خرما و کشمش، نسبت قند خون خود را متعادل نگه دارید و متعادل مطالعه کنید.

۳- باور غلط: در سحری تا می*توانید، آب و چایی و قهوه بخورید تا تشنه نشوید.

فرو کردن شیر آب در دهان و خوردن آب زیاد جز سنگین شدن شما فایده*ای ندارد. خوردن چای زیاد هنگام سحر– گلاب به روی*تان– ادرار آور است و باعث می*شود کلی آب و املاح لازم از بدن دفع شود. قهوه و نوشابه هم همین*طور. بعد از سحری به مطالعهٔ دروس تخصصی و مهم بپردازید. در این هنگام شما غذا خورده*اید و قبل از آن هم استراحت کرده*اید، پس همه چیز برای یک مطالعهٔ خوب، مهیاست.

۴- باور غلط: در سحر، خوردن سبزی موجب رفع تشنگی در طول روز می*شود.

برخلاف انتظار، خوردن سبزی علاوه بر مشکل نفخ، موجب کشیده شدن آب به درون روده می*شود و تشنگی به همراه می*آورد. سبزی پخته و میوهٔ متناسب بخورید. خوردن آب لیمو اکسیر رفع تشنگی است. اینکه به هر دو تکلیف درسی و دینی خود به خوبی برسید، حس خوبی به آدم دست می*دهد. به شما تبریک می*گویم.

۵- باور غلط: غش کردن روزه*دار، به خاطر گرسنگی و پایین افتادن قند است.

این*ها علامت افت فشار خون است و معمولاً موقع بعد*از*ظهر، سراغ آدم می*آید. بعد* از ظهر*ها بیشتر استراحت کنید. بین افطار تا سحر مایعات بیشتر، خصوصاً دوغ بنوشید. به افطار و سحریتان کمی نمک اضافه کنید. بهتر است قبل از افطار به مطالعهٔ دروسی بپردازید که یا به آن*ها علاقه دارید و یا در آن*ها تسلط بیشتری دارید.

۶- باور غلط: ترش کردن در هفتهٔ اول، طبیعی است.

این حالت به علت تغذیهٔ نادرست است. آب خیلی سرد یا خیلی گرم ننوشید، از خوردن ****مرغ و کلم و حبوبات پوست*دار و ترشی، حتی*الامکان خودداری کنید. یک ساعت قبل از اذان صبح بیدار شوید تا سر فرصت سحری بخورید. درخوردن زولبیا و بامیه، سوسیس و کالباس و سس مایونز، خامه و سرخ کردنی*ها، افراط نکنید.

۷- باور غلط: روزه باعث ضعیف شدن چشم و بالا رفتن نمرهٔ عینک می*شود.

سیاه رفتن چشم و تاری چشم در بیشتر روزه*دار*ها هیچ ربطی به چشم ندارد و به خاطر پایین افتادن قند خون است. کم*خونی در خانم*ها عموماً دامن*گیر است و درمان و تحملش بسیار ساده*تر است و در آقایان مراجعه به پزشک، فوراً باید انجام شود.

۸- باور غلط: بوی بد دهان به علت گرسنگی است و با مسواک درست نمی*شود.

۸۵ درصد علت بدبویی دهان، فساد بقایای غذا در دهان است. مسواک و نخ دندان نشانهٔ شخصیت شماست. زبانتان را هم مسواک بزنید.

ماست به رفع بوی بد دهان کمک زیادی می*کند. سیر، پیاز و ادویه کمتر مصرف کنید. توصیه می*شود، افطاری و شام را ۱/۵ تا ۲ساعت جدا کنید. البته اگر هم یکی شد، زیاد اشکالی ندارد. بهتر است پرخوری نکنید. شب حتماً تا ۱ ۱ بخوابید و سعی کنید تا ۱ ساعت قبل از اذان، بیدار شوید و بعد از سحری بیدار بمانید برای اینکه شب*ها زود بخوابید، دوش آب گرم و خوردن شیر با ۲ تا ۳ خرما، معجزه می*کند.

یادتان باشد: تمام اعمال و کارهای شما در ماه مبارک رمضان، رنگ و بوی عبادی دارد، به خصوص آنکه، پیامبر اکرم «صلی‏ الله‏ علیه‏ و آله‏ و سلّم» فرمودند: محبوب‏*ترین شما نزد من آنانی هستند که اوقات خود را به علم*آموزی اختصاص می*‏دهند.

در آخر به شما يادآوري مي‌کنم که ايام تابستان به خصوص تابستان امسال که با ماه رمضان مصادف است فرصتي بسيار عالي براي سبقت گرفتن از سايرين است. براي گرفتن نتيجه‌اي خوب بايد در زمان‌هايي که سايرين درس خواندن را رها مي‌کنند با دقت بيش‌تري به سمت آن برويد؛ بنابراين به خود افتخار کنيد و اين فرصت طلايي را از دست ندهيد.

عبادات شما مورد قبول حق، التماس دعا

دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

دیدگاه خود را بگوئید یا سوال بپرسید

رمینا میگه:

ممنون از راهنماییتون...

آدرس وب کاربر

سیمین میگه:

سلام ممنون بابت مطلب میشه بگید کلا در طی روز برای فارغ التحصیل چن ساعت ت باید بخونه

پاسخ : سلام
هیچ بایدی در کار نیست . و بستگی به فرد دارد . نزدیک کنکور مخصوصا برای کسانی که امسال کنکور دارند ماه رمضان را باید همان بالای 12 ساعت بخواند . که البته کار را سخت می کند و به بعد از افطار ( بخش عمده نه همه ) موکول می شود . اما برای کسانی که سال آینده یعنی کنکور 96 شرکت می کنند می توانند حدود 6 تا 7 ساعت بخوانند

آدرس وب کاربر

سارا میگه:

سلام آقای خرسند
ممنون از مطلب خوبی که گذاشتید . واقعا کاربردی بود. خداوند خیر کثیر بهتان بدهد .

پاسخ : سلام
خواهش میکنم. نظر لطف شماست

آدرس وب کاربر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

به نکات زیر توجه کنید

  • پسورد کلیه فایل ها عبارت "http://www.khorsandm.ir/" می باشد.
  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

آموزش افزایش درصد و تراز دروس


پاسخگویی به سوالات


سوالات خودتان را از ما بپرسید . ما رایگان و کامل به آن ها پاسخ می دهیم

سوالات خود را از 2 طریق می توانید بیان کنید :

1- بخش نظرات تمام پست های سایت
2- ایمیل khorsandm.ir@gmail.com